eBosna i Hercegovina
Dobrodosao na oficijelni forum eBosne i Hercegovine! Registruj se sada i uživaj !

Welcome to the official forum of eBosnia and Herzegovina! Register now and have fun !

Hvala / Thank you
Admin Team

Join the forum, it's quick and easy

eBosna i Hercegovina
Dobrodosao na oficijelni forum eBosne i Hercegovine! Registruj se sada i uživaj !

Welcome to the official forum of eBosnia and Herzegovina! Register now and have fun !

Hvala / Thank you
Admin Team
eBosna i Hercegovina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

+6
fabijan
matadox
pasha_the_one
Diktator Senco
NTManiac
hruschov
10 posters

Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Thu Jul 16, 2009 1:07 am

MOLIM DA SVI PROCITAJU MOJ PRIJEDLOG PRIJE NEGO GLASAJU.


Prijedlog ovoga zakona je vec bio i nazalost nije prosao. Ponovo ga stavljam iz jednostavnog razloga - kod nema oružja većega od q2. a i taj q2 je preskup. kod nas je q2 - najjeftiniji 0,303 golda i to drake oruzarnica (sto je drzavna firma) a kod moonshark je 0,412 golda. Najjeftinije svjetsko q2 oruzje je 0.229 iz italije. znaci kod nas je 32%, odnosno 80% skuplje nego najjeftinije u esvijetu.

razlika u cijenama q1 i q2 oruzja (najjeftinije q2 oruzje je u italiji) je 37,5% (q1 - 0.143, q2 - 0.229). razlika kod nas izmedju q1 i q2 oruzja iznosi 50% (drake) do cak 63.3% (moonshark) - ove razlike izmedju cijena su prevelike i neopravdane. npr. moonshark ima profit po komadu oruzja od cca. 5 bam. to se zove superprofit i moze postojati samo zbog duopolistickog stanja na trzistu, koje gotovo granici s monopolom jer drake oruzarnica nema niti jednog zaposlenika i kada proda svoju zalihu imati cemo monopolista (moonshark) koji ce moci dizati cijene q2 weapona do mile volje.

ovakva situacija (visok import tax - 99%) je losa iz vise razloga:
1.) imamo samo q1 i q2 weapon, tj. nema weapo vece kvalitete
2.) imamo potencijalnog monopolistu - za sada duopol
3.) mogucnost za razvoj crnog trzista (black market) zbog velike razlike u cijenama oruzja kod nas i onoga najjeftinijeg u esvijetu
4.) sporiji razvoj vojnika jer ne mogu naci kvalitetnije oruzje koje cini veci damage te tako sporije napreduju kroz cinove. ovo znaci da cemo imati slabiju vojsku.

Sad ce se svi uspotiviti i reci da ce ovaj zakon sabotirati nas weapon sektor. to NIJE istina, jer ne moze nesto unistiti cega nema, u ovom slucaju q3, q4 i q5 weapon firme. ali moze dovesti do toga da padnu cijene q2 oruzja na prihvatljivu cijenu od cca 0,25 golda ili 10 bam. osim toga nece stradati q1 sektor jer ako POSTAVIMO INCOME TAX na 15% nasi su proizvodjaci su uvijek u prednosti za tih 37% (vidi moj zadnji post kako sam dosao do ove cijene) a i drzavna kasa bi dodatno zaradila na licencama za oruzje i od carina (income tax) za oruzje vece kvalitete.


napomena: ovaj prijedlog zakona ce ovdje ostati naredno vrijeme kako bi se o njemu moglo raspraviti. ako ima netko prijedloga neka da, ali dajte da vise ovaj zakon izglasamo...


hruschov: komentar modifikovan dana: Mon Jul 20, 2009 5:03 am; prepravljeno ukupno 2 puta
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Thu Jul 16, 2009 1:22 am

za sada nema potrebe za oruzjem veceg kvaliteta! smanjenje poreza bi samo unistilo nasu weapon ekonomiju te ikakav napredak u istom! glasati NE!
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Thu Jul 16, 2009 1:35 am

mislim da su q1 weapon firme dovoljno jake.
ali nije u njima problem, problem je u q2 firmama. ako su kvalitetne onda se mogu natjecati sa ostalim firmama.
sto je vaznije q2 weapon je PRESKUP i imamo duopol sto ne valja za gradjane
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Thu Jul 16, 2009 1:52 am

hruschov (citat):mislim da su q1 weapon firme dovoljno jake.
ali nije u njima problem, problem je u q2 firmama. ako su kvalitetne onda se mogu natjecati sa ostalim firmama.
sto je vaznije q2 weapon je PRESKUP i imamo duopol sto ne valja za gradjane

nisu! mi imamo poprilicno skup q1 weapon.. kad bi spustili import tax, opeljusali bi nas poljaci sa svojim jeftinim oruzjem...
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Thu Jul 16, 2009 3:50 am

najjeftiniji q1 weapon je 0,111 gold. cijena je kod nas 0,151.

evo racuna koliki mora biti import tax da nase firme ne stradaju zbog toga:

0,151/0,111*100= 136-100=36% => dakle import tax mora biti veći od 36% i tada će naše firme ostati konkurentne.

dakle, hajde da makar snizimo import tax na 36% (ili neki broj izmedju 36 i 40%) pa smo sigurni da ce nase firme imati poziciju u kojoj su vise nego konkurentne.

bile bi q2 firme zasticene ako bi im cijena ne bi bila visa od 0,302 golda.

u isto vrijeme bi se isplatilo doci firmama koje proizvode weapon veci od q3..
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by Diktator Senco Thu Jul 16, 2009 12:22 pm

Rijetko ce tko kupovati weapon vece kvalitete, jer vecina koristi q1 weapon....

Nego ti Hruschov si trebao otvoriti weapon firmu u eBiH a ne u eUkrajini.... Smile
avatar
Diktator Senco
Administrator
Administrator

Posts : 123
eRepublik BAM : 151
Join date : 2009-05-06
Age : 32

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by pasha_the_one Thu Jul 16, 2009 1:14 pm

hruschov,
ja cu komentarisati za q1 wep sektor, jer znam sta ide i kako... i sam sam poduzetnik... prije 2 dana cijena wep je bila cca. 5 BAM i nize... sto znaci da je bila 0.125 golda, pa i nize od ovoga, ali ne mozes ocekivati "nisku" cijenu kad nema rata... moj prijedlog bi bio, kad bi dzrava mogla da pogura neke firme, da im da neki kredit sa povoljnim uslovima, da podignu firmu na Q2, neke od postojecih Q1, i tako bi malo popravili stanje...
pasha_the_one
pasha_the_one
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 37
eRepublik BAM : 37
Join date : 2009-05-07
Age : 37
Location : Tuzla

http://www.hitovi.ba

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Thu Jul 16, 2009 2:21 pm

@pasha
ja sam protiv toga da drzava financira povecanje kvalitete. zato se zalazem da se da kredit, pa makar i beskamatni, ali nikako da poklanja novac privatnicima.
znam da je cijena bila manja kad nije bilo rata, sad je veca potraznja veca je i cijena.

@ds
ja bi prvi kupovao q2, mozda i q3 oruzje da mogu jer si mogu to priustiti. vjerujem da moze i ostatak nas koji smo 15+lvl.
i nije vazno tko bi kupovao, vazno je da postoji izbor i da postoji mogucnost kupovine.
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Thu Jul 16, 2009 2:25 pm

a firmu nisam otvorio u ukrajini nego kupio. izvozim sada na usa trziste i dosta dobro ide.
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by matadox Fri Jul 17, 2009 12:41 pm

Ja sa platom 22 bam jedva sebi obezbjedim svaki dan 5q1 wep-a , a ti bi q2-3 Smile
avatar
matadox
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 151
eRepublik BAM : 186
Join date : 2009-05-06

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by fabijan Fri Jul 17, 2009 2:45 pm

ja sam protiv.. imam jako dobar q1 wepon.. i ne treba dirati to..
fabijan
fabijan
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 34
eRepublik BAM : 38
Join date : 2009-06-17
Age : 32

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by kenan008 Mon Jul 20, 2009 1:03 pm

hruschov (citat):@pasha
ja sam protiv toga da drzava financira povecanje kvalitete. zato se zalazem da se da kredit, pa makar i beskamatni, ali nikako da poklanja novac privatnicima.
znam da je cijena bila manja kad nije bilo rata, sad je veca potraznja veca je i cijena.

@ds
ja bi prvi kupovao q2, mozda i q3 oruzje da mogu jer si mogu to priustiti. vjerujem da moze i ostatak nas koji smo 15+lvl.
i nije vazno tko bi kupovao, vazno je da postoji izbor i da postoji mogucnost kupovine.

Ja lvl 17 nemogu sebi -jedva 5 q1 svaki dan.

q2 -q3 je neisplativo za sve one koje imaju rank ispod colonela i strenght 8-9-10.
P.S:Moze i rank Captain al sa 9-10 strenghtom.
kenan008
kenan008
Administrator
Administrator

Posts : 344
eRepublik BAM : 388
Join date : 2009-05-25

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by zaks Mon Jul 20, 2009 2:29 pm

hruschov,

ako zakon ne prodje,
ja cu pokusati, sa istim ovim linkom kao debatnom zonom, smanjiti uvozni porez za oružje.
nadam se da je to ok sa tobom,

hvala

ne mogu se izdurati ove cijene na našem tržištu. rat je non stop, i otuda potražnja za oružjem. nije u interesu ebih skupo oružje, tako da treba liberalizovati tržište
zaks
zaks
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 16
eRepublik BAM : 14
Join date : 2009-07-04

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by hruschov Mon Jul 20, 2009 3:54 pm

@zaks

ma ja cu opet ponoviti zakon ako ne prodje. ali bi bilo lijepo da mi pomognes u promociji zakona. u ostalom pogledaj ovaj clanak

http://www.erepublik.com/en/article/lihvari--864075/1/20
hruschov
hruschov
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 32
eRepublik BAM : 52
Join date : 2009-05-08

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by zaks Mon Jul 20, 2009 5:07 pm

jasno

bounce
zaks
zaks
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 16
eRepublik BAM : 14
Join date : 2009-07-04

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Mon Jul 20, 2009 8:17 pm

visoke cijene su radi toga sto ljudi sve prodaju... znaci fali nam oruzja... al pametnije je praviti vise, nego uvoziti strano... hiljadu puta pametnije... pustimo da vrijeme ucini svoje, ljudi ce sve vise i vise otvarati firme, sam ja cu uskoro da otvorim firmu, pa cim bude vise proizvodnje nego potraznje padat ce cijene... strpite se malo pobogu miloga...
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by zaks Mon Jul 20, 2009 8:27 pm

NTManiac

ti si protiv CEFTE

Sad
zaks
zaks
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 16
eRepublik BAM : 14
Join date : 2009-07-04

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by zaks Tue Jul 21, 2009 11:50 am

cijena je sada 8.78 BAM!!
zaks
zaks
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 16
eRepublik BAM : 14
Join date : 2009-07-04

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Tue Jul 21, 2009 12:21 pm

PA VI NISTE NORMALNI!!! GLASAJTE NE!
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by pasha_the_one Tue Jul 21, 2009 12:27 pm

NE, ako zelite jeftinije oruzje, fino otvorite firmu u eBiH, a ne ovako bezze nesto pisete... zasto bi neko sa strane dosao i pokupio nas novac...
pasha_the_one
pasha_the_one
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 37
eRepublik BAM : 37
Join date : 2009-05-07
Age : 37
Location : Tuzla

http://www.hitovi.ba

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by Cyboss Tue Jul 21, 2009 1:51 pm

Samo znate radikalno i na brzinu.

A zasto Ministarstvo ekonomije ne posalje dopis (ako hocete nazovite ga ultimatum) svim proizvodjacima oruzja i upozori ih da ukoliko ne spuste cijene na X BAM, kongres spusta carinu na Y %.

Mislim da bi imalo efekta, osim toga ne gubimo nista ako pokusamo, i vjerujem da ce se vecina proizvodjaca odazvati, a pritom ne bismo unistili domacu proizvodnju.
avatar
Cyboss
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 25
eRepublik BAM : 29
Join date : 2009-05-06

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty :)

Komentar by BH-Edin Tue Jul 21, 2009 3:16 pm

cyboss pametno zbori...
BH-Edin
BH-Edin
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 17
eRepublik BAM : 29
Join date : 2009-05-07

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Tue Jul 21, 2009 3:58 pm

Cyboss (citat):Samo znate radikalno i na brzinu.

A zasto Ministarstvo ekonomije ne posalje dopis (ako hocete nazovite ga ultimatum) svim proizvodjacima oruzja i upozori ih da ukoliko ne spuste cijene na X BAM, kongres spusta carinu na Y %.

Mislim da bi imalo efekta, osim toga ne gubimo nista ako pokusamo, i vjerujem da ce se vecina proizvodjaca odazvati, a pritom ne bismo unistili domacu proizvodnju.

ma bit ce akcije, i kad bude, molit ce oni da se digne cijena iznad 4,5BAM-a... sad se udara samo u kost!
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by BH-Edin Tue Jul 21, 2009 4:08 pm

pa sta cekamo sto ne krene akcija odmah nakon ove..
BH-Edin
BH-Edin
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 17
eRepublik BAM : 29
Join date : 2009-05-07

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by NTManiac Tue Jul 21, 2009 6:54 pm

BH-Edin (citat):pa sta cekamo sto ne krene akcija odmah nakon ove..

ne moze to preko noci Wink
NTManiac
NTManiac
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije

Posts : 24
eRepublik BAM : 26
Join date : 2009-05-10

Na vrh Go down

Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj Empty Re: Smanjenje import tax za weapon sector - novi pokusaj

Komentar by Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu