eBosna i Hercegovina
Dobrodosao na oficijelni forum eBosne i Hercegovine! Registruj se sada i uživaj !

Welcome to the official forum of eBosnia and Herzegovina! Register now and have fun !

Hvala / Thank you
Admin Team

Join the forum, it's quick and easy

eBosna i Hercegovina
Dobrodosao na oficijelni forum eBosne i Hercegovine! Registruj se sada i uživaj !

Welcome to the official forum of eBosnia and Herzegovina! Register now and have fun !

Hvala / Thank you
Admin Team
eBosna i Hercegovina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

tax change : grain

3 posters

Go down

tax change : grain Empty tax change : grain

Komentar by Nerim15 Sat Feb 27, 2010 3:24 pm

prijedlog zakona:

http://www.erepublik.com/en/Bosnia-Herzegovina/law/27071

Ovaj dio foruma prakticno nije u upotrebi od oktobra prosle godine a niko od kongresmena izgleda nema zelju za komunikaciju nego svi ostaju u okrilju svojih politickih partija i kao borgovi ispoljavaju "koletivnu svijest". Da bi se to konacno promijenilo evo ja otvaram ovu temu. Oni sa losim namjerama ce protimaciti ovaj moj potez kao pozivanje na neposlusnost strankama medjutim to uopste nije cilj ove teme. ja zastupam ciljeve koje propagira stranka ispred koje sam izabran Liberalna Stranka BiH,a dobrobit eBiH je primarni cilj nase stranke. Cilj teme je komunikacija medju kongresmenima eBiH o vaznim pitanjima.

e sada konkretno. vidjeli smo da je prosao zakon u vezi sa promjenom poreza na uvoz graina. medjutim ne jednoglasno. evo ovde kongresmeni AKO ZELE mogu obrazloziti zasto su glasali za ili protiv zakona, odnosno zasto je on dobar ili ne za ekonomiju eBiH.
Nerim15
Nerim15
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 8
eRepublik BAM : 15
Join date : 2010-02-19

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Re: tax change : grain

Komentar by Nerim15 Sat Feb 27, 2010 4:49 pm

ok. evo da ja krenem prvi kad niko nece. povecanje import taxe koje ce se desiti moze uticati na to da nase grain firme dignu cijene domaceg graina jer ce uvozni nakon pocetka primjene zakona postati nekonkurentan. kako rijesiti ovo?

rijesenje je jednostavno a to je da barem jedna od firmi ne podigne cijene. one koje dignu postat ce nekonkurentne ako jedna od firmi ne digne cijene. treba izaci sa clankom sa drzavnog orga da se cijene ne dizu jer domaci proizvodjaci ce biti na dobitku i bez dizanja cijena jer ce potraznja za njihovim grainom biti veca iz razloga sto uvozni postaje nekonkurentan. ako budu dizali cijene samo ce destabilizirati sistem i dovesti do toga da ce se import takse vratiti na staro a to jeste 0%.

nadam se da ce neko od kongresmena bar nesto komentarisati....
Nerim15
Nerim15
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 8
eRepublik BAM : 15
Join date : 2010-02-19

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Predlog

Komentar by Strahinja_Grbic Sat Feb 27, 2010 5:07 pm

Ja se slazem sa tim sto si rekao. U Bosni cene zita ne trebaju da pocnu da rastu, ali takodje ne bi trebalo ni da pocnu da padaju previse, jer bi to dovelo do bankrota firmi i otpustanja gradjana. Ja mislim da je najbolje da se firme dogovore oko neke minimalne cene zita ispod koje niko nece prodavati. (npr. 0,55 BAM za Q3 zito). Trebalo bi da ostavimo cenu na uvoz da bude 99% jer tako pomazemo bosanskim kompanijama.
Strahinja_Grbic
Strahinja_Grbic
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 2
eRepublik BAM : 2
Join date : 2010-02-27

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Re: tax change : grain

Komentar by Himzo_Cetvrtina Sat Feb 27, 2010 5:32 pm

Ovako, posto sam i min. ekonomije i kongresmen ajde Smile

Cijena nemoze previse opasti jer stranci dodju i pokupuju sav grain cim cijene opadnu.
Cijena moze porasti ako se opet desi dogovor izmedju grain firmi,

eh sada ako je import na 1% u tom trenutku dolaze stranci i spustaju cijenu,
a ako je import na 99% ->rastu cijene hljeba i graina, hiperprodukcija se javlja i onda opet slijedi pljubanje po bladi kako ne rjesava nista.

Da vam govorim da do danasnjeg dana od spustanja importa na 1% nikom u eBiH nije naskodjeno sto se tice graina i fooda nema svhe jer ionako necete poslusati.
Ja imam svoje opravdanje za spustanje tog poreza na 1%, i iznijeo sam ga pri spustanju, necu gubiti vrijeme vise.

Pored svega da se ne vracam u to, nase otvaranje prema EDEN zemljama i slobodno trzste je nesto sto mnogima ne odgovara.
Nazalost, vi kongresmeni se prebrzo napalite da neko radi nepravdu svojoj vlastitoj zemlji (u ovome slucaju ja kada sam spustio taj porez na 1%)
Himzo_Cetvrtina
Himzo_Cetvrtina
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 2
eRepublik BAM : 2
Join date : 2009-11-15

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Re: tax change : grain

Komentar by Nerim15 Sat Feb 27, 2010 5:46 pm

ja mislim da je cilj da smanjimo uvoz stranog graina a da se poveca proizvodnja domaceg. ako dodje do hiperprdukcije to je dobro jer cemo onda imati dovoljno i za domacu potrosnju a i za izvoz.

ako grain firme naprave dogovor da ne dizu cijene onda ce zaraditi mnogo vise nego ako dignu cijene. zaradit ce tako sto ce imati mnogo vece trziste. imace domace trziste a i strano jer ce stranci uzimati grain od njih. da bi podigli proizvodnu firme ce morati i zaposliti vise ljudi a sa povecanjem profita moci ce dici i plate.

ja mislim da je glavni uslov uspjeha ovog zakona to da se sada apeluje na grain firme da ne dizu cijene jer ce samo izazvati nestabilnost i revolt i kongresmeni ce vratiti takse na uvoz na 0% i niko nece profitirati.

predjimo preko licnog ponosa i radimo ono sto je najbolje za eBiH. mislim da bi sa orga ministarstva ekonomije trebali da posaljemo pm ili uputstvo svim grain firmama u BiH da im se objasni ovo jer cemo svi imati veliki dobitak ako se cijene ne dignu.
Nerim15
Nerim15
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 8
eRepublik BAM : 15
Join date : 2010-02-19

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Re: tax change : grain

Komentar by Strahinja_Grbic Sat Feb 27, 2010 6:17 pm

Potpuno se slazem sa Nerim15. Treba da obavestimo ljude i da nastojimo da povecamo proizvodnju naseg zita.
Strahinja_Grbic
Strahinja_Grbic
Citizen of eBiH
Citizen of eBiH

Posts : 2
eRepublik BAM : 2
Join date : 2010-02-27

Na vrh Go down

tax change : grain Empty Re: tax change : grain

Komentar by Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu